Новини

Всі новини
2018-03-14

В підземелля по вино?

Студентки в архівній справі 1866 року знайшли свідчення того, що в ніжинських підземеллях знаходились єврейські винні склади. Через це підземелля можуть стати популярним туристичним маршрутом.
Все почалось зі звичайного провалля біля Спасо-Преображенської церкви. Тоді депутат Ніжинської міської ради Михайло Булигін разом з місцевими археологами із цікавістю почали туди спускатись. До того багато хто в місті говорив про підземелля, але ніхто точно не знав, де вони і як до них потрапити. З часом було вирішено запросити київських спеціалістів з георадаром і дослідити підземелля детальніше на більшій глибині. За два дні роботи було виявлено цілий комплекс підземних кімнат різних розмірів. Але постало нове завдання – кімнати системи підзмель були на 80% засипані землею. Тоді Михайло Булигін вирішив написати цільову програму по дослідженню підзмель міста. Мета програми охоплювала не тільки дослідження підземного Ніжина, а й долучення до цього процесу молоді та містян, популяризуючи археологію в місті. «Михайло фактично «уламав» нас на написання проекту з підземних приміщень. Розпочинали разом, продовжуємо вже без нього… Минулого року, на жаль, його не стало. Він відкрив підземелля як безпосередній об’єкт дослідження. Він був нашим археологічним та ідейним натхненником. Михайло сам був спелеологом, йому було цікаво, першим туди й заліз» – коментує начальник розкопок Іван Кедун.
Нині археологи повністю розчистили одне з приміщень підземелля. І до недавно точне призначення підземель ніхто не знав. Дехто подейкував, що це підземні молитовні зали ніжинських монахів, хтось що просто торгові приміщення греків. І лише під час написання наукової праці студентки Ніжинського вишу дізнались точне використання деяких з них – винні погреби євреїв, які ті орендували в греків. «Це була нормальна практика в ті часи зберігати товари в міських підземеллях орендуючи їх. Євреї орендували підземелля під винні погреби аж до 19 століття. Більшість підземель розміщенні в історичній частині міста і можна допускати, що вони всі з’єднані і це ціла система підзмель, яка зєднує всі храми міста. Зараз нам доступні чотири приміщення, відомі ще три. Поки ми проведемо укріплення вже існуючих кімнат, а вже потім розпочнемо дослідження інших» – підсумовує Іван Кедун.
Михайло весь свій вільний час віддавав дослідженню підземель та проведенню конференцій з їх вивчення. Він вірив, що завдяки ним Ніжин зможе стати туристичною Меккою. Тому зараз після його смерті, проект з дослідження підземель для ніжинської «Самопомочі» став справою честі.

Контакти

  • Зв'язок з Самопоміч

    (0462) 674-797
    (093) 771-13-01

  • Зв'язок з Самопоміч

    samopomich.cn@gmail.com